Odgovor je prilično jednostavan. Najbolji štap je onaj koji vam od prve “legne”i odmah ga osjetite kao da je izrađen za vas! Cijena štapa je tu manje bitna. Ken Dohorty i posebno Stephen Hendry ,svjetski prvaci u snookeru su dugo igrali s običnim klupskim štapovima vrijednim oko 50kn i osvajali titule, no naravno da kvaliteta drva, izrade, završne obrade,karakteristike kao težina, dužina itd imaju presudnu uslugu u procjeni kvalitete pojedinog štapa.
Najbolji štapovi se sigurno mogu nabaviti jedino od proizvođača koji štapove proizvode individualno prema vašem zahtjevu i pripadaju kategoriji “ručni rad” što podrazumijeva i višu cijenu.Naše mišljenje je da se takav štap ne kupuje svaki dan i u pravilu (ako se ne slomi ili ošteti) pojedinac ga koristi cijeli život i to je sigurno izvrsna investicija, pogotovo ako to usporedimo s drugim sportovima : jedne vrhunske tenisice koštaju oko 150 -250 Eura i potroše se za jednu-dvije sezonu. Najbolji snooker štapovi koštaju od 700 – 1000 Eura i za 15 godina korištenja, vrijediti će skoro isti novac, dok tenisice nakon sezone možete baciti u kantu za otpad. Pool štapovi su skuplji od snooker štapova zbog posebne izrade i ukrasa,ali su također sigurno isplativa investicija.
Rekreativci ne trebaju uložiti, posebno u početku,previše novaca u nabavu štapa, jer je potrebno vrijeme i određeni nivo igre da utvrde koje specifikacije štapa su za njih osobno,optimalne.
Možemo nabrojiti neke od najpoznatijih proizvođača vrhunskih,najboljih štapova ,no još jednom, PAŽNJA : poznata marka i skupi štap nisu nikakva garancija da će vama osobno odgovarati, a vašu igru štap neće puno popraviti ,već isključivo vježba , trud i učenje. Engleska uzrečica glasi : “Its you,NOT the cue“.
High end štapovi : Snooker :
Trevor White (čekanje na štap od 3- 5 godina)
John Parris Ultimate ( čekanje oko 2 godine)
Robin Cook ( čekanje 1-2 godine)
Maximus Ultimate ( čekanje godinu)dana itd..
Pool :
Predator,
Mezz,
Mc Dermott,
Bear,
Cuetec
su neki od najpoznatijih svjetskih proizvođača,I kod pool štapova vrijedi isto pravilo : Da li će štap odgovarati pojedincu bez obzira na cijenu ili marku,nitko ne može dati garanciju. Dakle, naš savjet ponovno glasi : obavezno prije kupnje isprobati ako je ikako moguće.
Za pool biljar poželjno je imati još i zaseban “break” štap ( štap koji se na početku igre upotrebljava za prvo razbijanje složenih kugli) te “jump” štap koji se koristi kad je potrebno “preskočiti neku kuglu”da bi se pogodila tražena objektna kugla no te dodatne štapove predlažemo da si nabave oni kojima je biljar malo više od obične rekreacije te i čistim amaterima ako im financijska situacija dozvoljava ( dobri “break” štapovi koštaju od cca 200 – 500 E,a “jump štapovi od 50 -200E). Ove cijene koje smo naveli su samo orijentacijske i ne odgovaramo za njihovu točnost, jer je tržište kao što znate dinamično i cijene znaju itekako variirati.
Email na koji možete poslati pitanje glasi :
info@maximum.hr